Cazalla de la Sierra -
Ermita Virgen del Monte

Piesza wyprawa | Sierra Norte de Sevilla

virgen del monte cazalla michal paluektau przewodnik sewilla andaluzja

25 stycznia 2022

Początek trasy: Cazalla de la Sierra, pierwsze rondo po wjeździe do miasta A-432 (obok znajduje się Pabellón Municipal de Deportes)

37°55’28.6”N 5°45’43.5”W


Dla kogo: dla pieszych, rowerzystów, można też dojechać aż do Ermity samochodem


Długość trasy: 8 kilometrów


Czas (razem z przerwą na zwiedzenie Ermity): 2,5 — 3 godziny


Stopień trudności: niski, droga asfaltowa na całej długości trasy, brak znaczących wzniesień


Najlepszy czas na wizytę: Cały rok (z tym że latem tylko w godzinach wczesnoporannych z uwagi na wysokie temperatury)

Atrakcje: klasztorna pustelnia z XVIII w.


Na rondzie znajduje się tablica wskazująca kierunek do Ermity. Obieramy tę drogę i aż do końca z niej nie zbaczamy. Trasa jest bardzo malownicza, w tle rysują się góry, po drodze mijamy kilka pięknych wiejskich posiadłości i sady oliwkowe na zboczach gór, ale też sporo dzikiej, endemicznej roślinności. Samą Ermitę otacza duży, pięknie utrzymany ogród, z którego roztacza się widok na zapierającą dech górską panoramę. Tam odpoczywamy przed wyruszeniem w drogę powrotną.


Ermita Virgen del Monte de Cazalla de la Sierra:


Budynek tzw. ermity, czyli kościoła pustelni został wzniesiony w latach 1742-1753, w miejscu starszego budynku z XVI, w którym mieszkańcy Cazalli czcili Świętą figurkę swojej Patronki. Budynek zaprojektowany został prawdopodobnie przez Bartolomé Fernándeza. Architektura budynku łączy w sobie styl barokowy i tzw. styl ludowy Sierra Norte. Zachował się ołtarz główny (1760) w stylu szkoły sewilskiej. W czasie wojny domowej zostały zniszczone ołtarze Świętych Teresy i Rity. Ściany kaplicy były pokryte freskami, które tylko częściowo zachowały się do naszych dni. W nawie oraz w zakrystii zachowało się osiem obrazów olejnych na płótnie przedstawiających apostołów, m.in.: Św. Piotra, Św. Filipa i Św. Jana.


Wycieczkę można połączyć z:


zwiedzanie miasteczka Cazalla de la Sierra 

trasa do Cartuja de Cazalla de la Sierra