SEWILLA
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Sewilla - podstawowe informacje

Sewilla miasto

Sewilla – miasto na południu Hiszpanii, historyczna i administracyjna stolica wspólnoty autonomicznej Andaluzja. Sewilla jest ważnym ośrodkiem kultury, turystyki i przemysłu. Miasto słynie ze swoich tradycyjnych świąt Semana Santa i Feria oraz z  licznych zabytków, wpisanych na listę UNESCO – Sewilska Katedra, Alkazar w Sewilli i Archiwum Indii. Sewilska starówka jest zaliczana do największych na świecie. 

Geografia Sewilli

Sewilla leży w tzw. regionie depresión betica nad rzeką Gwadalkiwir, na wysokości 18 metrów nad poziomem morza. W Sewilli istnieje jedyny atlantycki port w Hiszpanii, który jest oddalony od oceanu o ok. 100 km.Ujście rzeki Gwadalkiwir w okolicy Sanlucar de Barameda. Wokół Sewilli istnieją rolnicze regiony Campiña i Vega. Na północ od miasta znajduje się pustkowie Sierra Norte (Morena) de Sevilla. Na południu rozlewiska rzeki Gwadalkiwir i największy chroniony obszar dzikiej przyrody Park Narodowy Doñana.

Ilość mieszkańców

Sewilla jest największym miastem w Andaluzji. Po Madrycie, Barcelonie i Walencji, Sewilla zajmuje czwarte miejsce w całej Hiszpanii pod względem ilości mieszkańców. Wg spisu ludności z 2021 roku w Sewilli mieszka 684 234 osób. W aglomeracji sewilskiej mieszka 1 294 867 osób.

historia sewilli

Czytaj oddzielny artykuł. Link wkrótce

Symbole miasta

Flag of Sevilla, Spain.svg
Flaga Sewilli, żródło: De Lobillo, CC BY-SA 3.0, Enlace

Escudo de Sevilla (Sevilla).svg

Herb Sewilli, żródło: Erlenmeyer, CC BY-SA 4.0, Enlace

Pogoda

Średnia temperatura miesięczna w Sewilli

 

STYCZEŃ – 16º

 

LUTY – 18º

 

MARZEC – 21º

 

KWIECIEŃ – 23º

 

MAJ – 27º

 

CZERWIEC – 32º

 

 

LIPIEC  – 36º

 

SIERPIEŃ – 35º

 

WRZESIEŃ – 31º

 

PAŹDZIERNIK – 26º

 

LISTOPAD – 20º

 

GRUDZIEŃ – 16º

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona Urzędu miasta Sewilla poświęcona turystyce. Dostępna w językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim. Dużo przydatnych informacji. Dobra jakość.

Oficjalna portal turystyczny Hiszpanii. Dostępny w wielu językach, również po polsku.

Wskazówki MSZ RP dotyczące podróży do Hiszpanii.