SEWILSKIE ŚNIADANIE

Wszystko zaczyna się od śniadania

W Warszawie jajecznica lub kanapki, w Paryżu rogaliki, w Londynie kiełbaski i fasolka po bretońsku — wszyscy wiedzą, co znajdziemy na śniadaniowym stole w większości europejskich krajów. Ba! Klasyczne śniadanie angielskie czy francuskie zjemy w hotelach również poza granicami tych krajów. Natomiast wielu podróżnych nie ma pojęcia, czego spodziewać się po śniadaniu hiszpańskim, które jest zdecydowanie mniej znane. Ponadto, już na miejscu okazuje się zwykle, że większość (zwłaszcza nieturystycznych) kawiarni nie ma nigdzie wypisanego menu śniadaniowego. Żeby mogli Państwo dobrze (i bez nieporozumień!) zacząć dzień podczas podróży po Andaluzji, poniżej przedstawiamy krótki śniadaniowy poradnik, wraz ze słowniczkiem.

Chleb i spółka

Polscy turyści dobrze odnajdą się w Sewilli w porze śniadaniowej, bowiem podstawą pierwszego posiłku jest tu pieczywo. Bułki (rzadziej chleb) są podpiekane i podawane z różnymi dodatkami. Króluje pomidor (w formie przecieru lub świeży) i oliwa z oliwek. Inne popularne składniki to słynna suszona szynka, „kolorowy” smalec (z dodatkiem suszonej papryki, oregano, czosnku) i pasztet. Wielbiciele słodkiego mogą jednak śmiało poprosić o masło i dżem. Alternatywą dla tostady  churros, dostępne tylko w niektórych kawiarniach, z ciasta mącznego (de rueda) lub ziemniaczanego (de papa). Te pierwsze są grubsze, bardziej puszyste i chrupiące, te drugie — mięciutkie i delikatne. Podaje się je z gorącą czekoladą lub po prostu kawą z mlekiem (w Sewilli tradycyjnie podawaną w charakterystycznych szklaneczkach). Do tego, gdzie indziej, jak nie w stolicy pomarańczy, Sewilli, wypijecie tak pyszny (i tani!) świeżo wyciskany sok?

Ceny śniadania

Ceny: w porównaniu z wieloma innymi krajami w Europie, ceny za śniadanie w Hiszpanii są zaskakująco wręcz niskie. Za tostadę z oliwą i pomidorem oraz kawę zapłacicie od dwóch do trzech euro. Gorąca czekolada i porcja churros to tylko trochę większy wydatek. Szklanka soku pomarańczowego kosztuje około jednego euro.

Słowniczek

Café solo — czarna kawa przedłużona wodą


Café con leche — kawa z mlekiem


Cortado — kawa z mlekiem w równych proporcjach


Manchao — kawa z dużą ilością mleka


Chocolate caliente — czekolada pitna


Zumo de naranja — sok pomarańczowy


Una ración de churros — porcja churros


Tostada entera bądź media — podpieczona bułka, cała lub połówka


con aceite y tomate — z oliwą i pomidorem

con jamón — z szynką
con mantecacolorá” — z „kolorowym” smalcem
con paté — z pasztetem


Do tego wystarczy dodać „por favor” — i śniadanie zamówione!

 

Smacznego!